Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu stawia na rozwój wraz z nowoczesną infrastrukturą informatyczną od Oracle

redstack-aktualnosci-szpital-wdrozenie

Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu stawia na rozwój wraz z nowoczesną infrastrukturą informatyczną od Oracle

Uniwersytecki Szpital Kliniczny (USK) we Wrocławiu, to rozległy kompleks szpitalny składający się z 25 klinik, 29 oddziałów, bloków operacyjnych, gabinetów zabiegowych, laboratoriów, 30 poradni i 15 pracowni dla pacjentów. Do zarządzania tak skomplikowanym organizmem niezbędna jest nowoczesna i wydajna infrastruktura informatyczna. Dlatego w roku 2021 Szpital podjął decyzję o radykalnym odnowieniu stosowanego w swojej działalności sprzętu IT i licencji bazodanowych.

Posiadane przez Szpital oprogramowanie relacyjnej bazy danych Oracle Database zostało podniesione do najnowszej wersji, ponadto wdrożono opcje zapewniające maksymalne bezpieczeństwo danych: mechanizm replikacji Data Guard oraz system klastrowy Oracle Real Application Clusters, zaś bazy danych zainstalowano na nowoczesnych systemach sprzętowo-programowych Oracle Database Appliance w wersji X8-2-HA.

Dodatkowym elementem projektu było utworzenie zapasowego centrum przetwarzania danych, co jeszcze bardziej zwiększa poziom bezpieczeństwa dla bieżącej działalności Szpitala. Wdrożenie zostało zrealizowane przez firmę Red Stack Poland, partnera Oracle Polska.

„Dotychczas używany sprzęt i oprogramowanie bazodanowe przestały spełniać wymagania związane z wyzwaniami nowych czasów i szybko rosnącym zakresem działalności Szpitala” – komentuje Robert Grochulski, odpowiedzialny za Sektor ochrony zdrowia w Oracle Polska. „Zarówno przestarzały sprzęt komputerowy, jak i nieaktualne wersje bazy danych Oracle sprawiały, że cały system informatyczny miał zbyt małą wydajność, aby obsłużyć obecne i planowane aktywności placówki. Dodatkowym problemem była konieczność instalacji nowych funkcjonalności wymaganych przez NFZ, Ministerstwo Zdrowia, czy Centrum e-Zdrowia oraz stałe rozszerzanie zakresu działalności o nowe podmioty medyczne. W tej sytuacji decyzja o radykalnym odnowieniu infrastruktury IT była nieunikniona”.

„Zastosowanie sprzętu oraz licencji bazodanowych tego samego producenta, Oracle, jest doskonałym wyborem ze względu na bezpieczeństwo oraz łatwość prac serwisowych na środowisku. Dodatkowym atutem jest możliwość rozbudowy części bazodanowej na obecnej warstwie sprzętowej – dodał Piotr Okal z Arrow ECS. Cieszymy się, że mogliśmy doradzać na etapie konsultacji bazując na naszych wcześniejszych doświadczeniach z rynku medycznego i nie tylko”.

Nowy sprzęt znacznie usprawni i przyspieszy działanie informatycznych systemów stosowanych w bieżącej działalności Szpitala – takich, jak m.in. elektroniczna dokumentacja medyczna. Inwestycja pozwala na odpowiednie zabezpieczenie danych medycznych dzięki utworzeniu zapasowego centrum obliczeniowego, zapewnia bezpieczeństwo funkcjonowania systemów IT oraz radykalne zwiększenie wydajności działania kluczowych systemów medycznych w placówce.

„Jesteśmy dumni z projektu wykonanego w USK Wrocław, którego realizacja wiązała się z przezwyciężeniem wielu poważnych wyzwań” – mówi Maciej Skalski, Business Development Manager w firmie Red Stack Poland. „Jednym z problemów był nieprzekraczalny termin realizacji projektu związany z dofinansowaniem z UE. Bardzo dużym wyzwaniem logistycznym i koordynacyjnym był także proces migracji produkcyjnej – systemy informatyczne były całkowicie niedostępne podczas krytycznego weekendu od godziny 16:00 w piątek do godziny 22:00 w sobotę. Jeszcze w niedzielę działanie systemów było testowane i sukcesywnie przywracane. Wszystko przebiegło jednak zgodnie z planem, zaś odpowiedni dobór infrastruktury oraz liczby licencji baz danych pozwala dzisiaj systemom informatycznym USK Wrocław pracować poprawnie, zarówno pod względem funkcjonalnym jak i wydajnościowym”.

 Oracle to firma zajmująca się technologiami chmurowymi. Zapewnia organizacjom na całym świecie infrastrukturę i oprogramowanie IT, które pomagają im wprowadzać innowacje, podnosić wydajność i zwiększać efektywność. Firma Oracle stworzyła również pierwszą na świecie i jedyną autonomiczną bazę danych, która pomaga organizować i zabezpieczać dane Klientów.

Arrow ECS jest globalnym partnerem w łańcuchu dostaw. Przynosi wyjątkowe korzyści Klientom oraz Dostawcom łącząc ich ze sobą i oferując swoje znakomite usługi. Współpracuje z organizacjami, aby udostępniać narzędzia i technologie, które pomogą budować lepszą przyszłość.

 Red Stack Poland jest wiodącym dostawcą usług, sprzętu i oprogramowania specjalizującym się w usługach profesjonalnych i utrzymaniowych oraz środowiskach bazodanowych. Posiada wyjątkowo doświadczony i zaangażowany zespół ekspertów, który stale czuwa nad aktywnym poszukiwaniem kompleksowych i optymalnych rozwiązań dopasowanych do wymagań środowiska biznesowego Klienta, wdrażaniem innowacyjnych technologii oraz profesjonalnym prowadzeniem projektów. Zespół technologicznych konsultantów Red Stack Poland zapewnia wysokie bezpieczeństwo, elastyczność i stałą jakość świadczonych usług oraz profesjonalną obsługę zdalną jak i onsite.

Red Stack Poland jest członkiem społeczności Oracle Partner Network i jako Partner Oracle posiada bogate doświadczenie w dostarczaniu klientom licencji i sprzętu Oracle, w tym rozwiązań technologii chmurowych Oracle Cloud, poparte certyfikatem Sell Expertise in Oracle Cloud Platform in Eastern Europe.